U povodu početka nove školske i akademske godine, razgovarali smo s prof. dr. Jasnom Duraković, ministricom obrazovanja i nauke Federacije Bosne i Hercegovine. U ovom inspirativnom intervjuu, ministrica Duraković dijeli svoje misli o važnosti obrazovanja, prevenciji nasilja među djecom, ulozi novih medija te izazovima i prilikama s kojima se susreće obrazovni sistem. Njezine poruke studentima i akademskoj zajednici pozivaju na hrabrost, kreativnost i kontinuirano učenje, naglašavajući važnost ulaganja u buduće generacije i podršku projektima koji potiču razvoj mladih.
Ministrice obrazovanja i nauke Federacije Bosne i Hercegovine, prof. dr. Jasna Duraković, koje su vaše poruke studentima, učenicima i akademskoj zajednici povodom početka nove školske/akademske godine?
– Na početku nove školske i akademske godine, želim naglasiti da je svaki novi početak prilika za rast i napredak. Učenici i studenti, su snaga i budućnost naše zemlje. Zato apelujem da ulažu trud u svoje obrazovanje, jer je to najvrednija investicija koju mogu napraviti. Akademskoj zajednici želim uspješan rad u stvaranju novih generacija koje će graditi bolje društvo. Zajedno, učenjem i inovacijama, možemo unaprijediti našu budućnost, ističe ministrica Duraković na početku razgovora.
Kroz Vaš dugogodišnji volonterski i humanitarni rad, imali ste priliku vidjeti različite aspekte socijalnih potreba zajednice. Koje ste ključne lekcije naučili kroz ovaj rad, i kako oblikuju vaš pristup u svakodnevnom životu?
– Moje dugogodišnje iskustvo u volonterskom i humanitarnom radu naučilo me koliko je važno biti osjetljiv na potrebe drugih i kako zajednički trud može napraviti veliku razliku. Kroz ovaj rad sam shvatila da empatija, solidarnost i nesebičnost nisu samo vrijednosti, već i ključne komponente za izgradnju zdravog društva. Svakodnevno se trudim da ove lekcije primjenjujem, bilo kroz donošenje odluka ili kroz jednostavne svakodnevne geste, vjerujući da svako od nas može doprinijeti boljitku zajednice, poručuje ministrica.
Za kidsfest.ba, prof. dr. Jasna Duraković, ministrica obrazovanja i nauke Federacije BiH, govorila je o važnosti obrazovanja i kreativnog razvoja djece kroz manifestacije poput KIDS Festivala Bosne i Hercegovine. Istaknula je da su ovakvi događaji ključni za razvoj socijalnih i kreativnih vještina djece, pružajući im prilike za učenje izvan formalnih školskih okvira. Naglasila je i važnost podrške ovakvim projektima od strane Ministarstva, te uputila poruku djeci i mladima da hrabro istražuju, uče i nikada ne odustaju od svojih snova.
KIDS Festival Bosne i Hercegovine okuplja hiljade djece i mladih, pružajući im priliku da kroz zabavu i edukaciju razvijaju kreativne i socijalne vještine. Kako vidite značaj ovakvih manifestacija za cjelokupni razvoj djece, i kako Ministarstvo može podržati ovakve projekte koji imaju edukativni i kulturni značaj?
– KIDS Festival predstavlja sjajnu priliku za djecu da kroz igru, edukaciju i druženje razvijaju ključne vještine koje će im koristiti cijeli život. Ovakve manifestacije su od neprocjenjivog značaja jer doprinose cjelokupnom razvoju djeteta, potiču kreativnost i jačaju socijalne veze. Ministarstvo obrazovanja i nauke može podržati ovakve projekte kroz svoje programe koje raspisuje svake godine i smatram da su aktivnosti KIDS Festivala kompatibilne sa ciljevima programa koje mi raspisujemo. Lično vjerujemo da ulaganje u ovakve inicijative doprinosi zdravom i uspješnom razvoju naše djece i društva, kaže ministrica prof. dr. Jasna Duraković.
S obzirom na Vaše bogato iskustvo u akademskom svijetu, ali prije svega Vas kao majke, koliko je važno da djeca imaju pristup kreativnim radionicama koje ih potiču na razmišljanje i stvaranje izvan formalnih školskih okvira?
– Kao majka i kao osoba koja je duboko involvirana u obrazovanje, smatram da su kreativne radionice od izuzetnog značaja za razvoj djeteta. One pružaju djeci priliku da istraže svoje talente, izraze se na nove načine i razviju kritičko razmišljanje. Kreativnost je ključni aspekt razvoja svakog djeteta i kroz ove radionice djeca uče kako da pristupe problemima iz različitih uglova, što ih priprema za izazove koje će susretati u životu.
Koja je Vaša poruka djeci i mladima danas?
– Njihov put je tek počeo, a pred njima su beskrajne mogućnosti. Nikada ne smiju prestati vjerovati u sebe, istraživati i učiti. Svaki izazov je prilika da postanu jači, a svaki uspjeh je rezultat truda. Trebaju biti hrabri, radoznali, i nikada ne zaboraviti da su obrazovanje i upornost, kao što rekoh, ključ za ostvarenje svih snova.
Vaša treća knjiga, koja se bavi kriznom komunikacijom, je predstavljena u junu 2023 godine. U eri digitalizacije, kako vidite ulogu novih medija i digitalnih platformi u obrazovanju, i kako mogu biti korišteni za jačanje dječjih vještina i njihovog razumijevanja savremenog svijeta?
– Novi mediji i digitalne platforme imaju neizmjeran potencijal u obrazovanju, posebno u jačanju vještina i razumijevanja svijeta među djecom. Oni omogućavaju pristup informacijama i znanju kao nikada prije, a istovremeno pružaju platformu za interaktivno učenje i kreativno izražavanje. Međutim, važno je da ih koristimo promišljeno, s fokusom na kvalitetu sadržaja i kritičko razmišljanje, kako bi djeca mogla izgraditi vještine koje će im pomoći da se nose sa izazovima modernog društva, ističe ministrica Duraković.
Prevencija nasilja među djecom, postala je jedna od najaktuelnijih tema danas. Na koji način se Federalno ministarstvo bavi ovom temom?
– Prevencija nasilja među djecom je prioritet za naše Ministarstvo. Radimo na razvijanju programa koji potiču nenasilno ponašanje, jačamo svijest o važnosti empatije i tolerancije, te promovišemo pozitivne vrijednosti kroz obrazovne kurikulume. Također, sarađujemo s različitim institucijama i organizacijama kako bismo osigurali da svi učenici imaju sigurno i podržavajuće okruženje u kojem mogu učiti i rasti, poručuje za Kidsfest.ba ministrica Duraković.
Šta smatrate najvećim izazovima s kojima se suočavaju profesori i studenti u obrazovnom sistemu? Kako se te poteškoće mogu prevazići?
– Jedan od najvećih izazova s kojima se suočavaju profesori i studenti je prilagođavanje brzim promjenama u obrazovnom procesu, posebno u kontekstu digitalizacije i globalizacije. Ključ za prevazilaženje ovih poteškoća leži u kontinuiranoj edukaciji i profesionalnom razvoju, kao i u prilagođavanju nastavnih planova i programa novim potrebama. Pored toga, neophodno je osigurati podršku i resurse koji će omogućiti da se ovi izazovi prevaziđu na efikasan i održiv način, naglašava ministrica.
Kakva je vaša vizija visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini za narednih 10 godina? Koji su najveći izazovi, a koje prilike vidite na tom putu?
– Moja vizija visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini za narednih 10 godina uključuje razvoj obrazovnog sistema koji je inovativan, inkluzivan i u skladu s globalnim standardima. Najveći izazovi su zadržavanje mladih talenata, prilagođavanje obrazovnih institucija tehnološkim promjenama i osiguravanje adekvatnog finansiranja. Međutim, ove izazove vidim i kao prilike za stvaranje obrazovnog sistema koji će biti fleksibilan, atraktivan i konkurentan na međunarodnom nivou, pružajući našim studentima najbolje moguće uslove za učenje i razvoj, poručuje za kraj ministrica Duraković.
Prof. dr. Jasna Duraković jasno artikulira viziju obrazovanja kao ključnog faktora u izgradnji održivog i naprednog društva. Njezine poruke usmjerene studentima i akademskoj zajednici naglašavaju važnost hrabrosti, radoznalosti i kontinuiranog usavršavanja. Kao liderica u obrazovnom sektoru, ministrica Duraković prepoznaje izazove s kojima se susreće obrazovni sistem, ali i prilike koje ti izazovi pružaju za inovacije i razvoj. Njezina posvećenost unapređenju obrazovanja i podršci mladima oslikava jasnu strategiju za osnaživanje budućih generacija, što predstavlja temelj za održiv i prosperitetan razvoj Bosne i Hercegovine.